Wójt Olszanki informuje, że w przypadku wystąpienia lub możliwości wystąpienia sytuacji kryzysowej, w celu zapewnienia ochrony społeczności lokalnej na podstawie ustawy z dnia 12.03.2004 r. o pomocy społecznej Ośrodek Pomocy Społecznej w Olszance z/s w Krzyżowicach może w granicach określonych w w/w ustawie udzielić pomoc w postaci:
Krajowy System Ostrzegawczy (KSO) został stworzony z myślą o usprawnieniu komunikacji pomiędzy wszystkimi organizacjami odpowiedzialnymi za pomoc w sytuacjach wymagających szybkiej interwencji.
W ramach podejmowanych działań hodowcy drobiu powinni już teraz pomyśleć o zabezpieczeniu słomy, która będzie wykorzystywana w chowie ściółkowym przed dostępem ptaków dzikich...
W ostatnim czasie (październik - grudzień 2016 r.) na terenie Europy po raz kolejny potwierdzono wystąpienie ognisk zakażeń wirusem wysoce patogennej grypy ptaków typu A(H5N8). Do zakażenia doszło zarówno u ptaków dzikich, jak i drobiu oraz u ptactwa w ZOO (Holandia). Przypadki zakażeń stwierdzano m.in. na Węgrzech, w Austrii, Niemczech, Chorwacji, Danii i Szwajcarii, a także w Holandii. Poza Europą, występowanie wirusa, wcześniej potwierdzono w Indiach, Izraelu, a także w Korei Południowej, w Rosji i na Tajwanie (przypadki zgłoszone na początku tego roku).
Smog to zjawisko atmosferyczne powstałe w wyniku wymieszania się powietrza z dymem i spalinami. Jest toksyczne i nienaturalne. W ostatnich latach odnotowujemy wzrost stężenia trujących substancji w powietrzu, którym oddychamy. Na tle Europy, Polska jest pod tym względem w najgorszej sytuacji. Stężenie trucizn w atmosferze znacznie przekracza u nas granice norm. Najwyższe zanieczyszczenie powietrza jest jesienią i zimą.
Na terenie Opolszczyzny wystąpiły już dwa przypadki ptasiej grypy w gospodarstwach rolnych. Przypominamy, że przed nowym rokiem weszło w życie rozporządzenie ministra rolnictwa, zakazujące m.in. wypuszczania ptactwa domowego na wybiegi.
Afrykański pomór świń (African swine fever - ASF) to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych, świniodzików oraz dzików. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%.